+90 (212) 236 76 96
Göçek Yacht Charters

Joy Tekne Organizasyon

+90 (212) 236 76 96   |   0555 616 96 96   |   0532 152 68 96        

İSTANBUL’DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER!

Nice medeniyetlere ev sahipliği yapan, birçok medeniyet, tarihi eser ve doğal güzelliklerinin yanında birbirinden farklı kültürleri de içinde barındıran İstanbul için adeta dev bir açık hava müzesi diyebiliriz. Bu şehri bir kez görüpte aşık olmamak mümkün değil! Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, yüzyıllardır hem yerli hemde yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Eğer bu şehri gezmeye fırsatı olan şanslı kişilerden biriyseniz sizin için hazırladığımız bu liste sayesinde şehrin tüm gizemini keşfedebilirsiniz. İstanbul’da nerelere gidilir? İstanbul’da gezilecek yerler nelerdir? Mutlaka görülmesi gereken yerler nereler? diye aklınızdaki onlarca soruya cevap bulmak için yazımızın devamına göz atmanız yeterli.

 

İstanbul

 

İstanbul’u gezmek ve gezerken bu kadim şehri tanımak isteyenler için seyahat rotasına ekleyebileceği birbirinden önemli yerleri konu aldığımız bu yazımız size geziniz boyunca arkadaşlık edecektir. Şimdiden keyifli okumalar. 

1- Ayasofya

Dünya mimarlık tarihi açısından en önemli yapılardan biri olan Ayasofya ile gezimize başlayabiliriz. Tarihi yarımada içerisinde bulunan ve farklı inanç ve kültürlerin ahenk içindeki uyumu sizi farklı bir boyuta götürecektir. Kilise olarak inşaatına başlanan bu yapı yıllar sonra İstanbul’un fethiyle cami olarak kullanılmış bir süre müze olarak kaldıktan sonra günümüzde hala cami olarak varlığını sürdürmektedir. İstanbul’da olupta bu muhteşem yapıyı ziyaret etmeden ayrılmayın! 

2- Topkapı Sarayı

Tarihi yarımadadan devam ederek Ayasofya yapısına oldukça yakın başka bir yapıyla gezimize devam edebiliriz. Sırada Topkapı Sarayı var. Osmanlı Devletinin en ihtişamlı yıllarına ev sahipliği yapan muhteşem manzarası ve tarihi dokusuyla sizi yapıldığı devre kadar götüren bu müzeyi de mutlaka gezi listenizin içine almalısınız. 

3- İstiklal Caddesi

Eski adıyla Pera yani İstiklal caddesi İstanbul denince akla ilk gelen caddelerden biri şüphesiz. Özellikle yabancı turistler için oldukça merak uyandırır. Hem cadde boyunca sıralanan lezzetleriyle hem de 19. yüzyıldan kalma birbirinden güzel mimarı yapıya sahip binalarıyla caddede kendinizi turist gibi hissedebilirsiniz. Beyoğlu ilçesinde bulunan İstiklal caddesini takip ederek Galata Kulesine kadar keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. 

4- Galata Kulesi

İstiklal caddesinden aşağı doğru yürüdükten sonra yol üzerinde sizi muhteşem bir yapı karşılayacaktır. İstanbul’u en iyi izleyebileceğiniz noktalardan biri şüphesiz Galata kulesi. Önünde uzun kuyruklarla her dönem ziyaretçilerin ilgisini çekmiş bu yapıyı mutlaka sizde ziyaret edip, meşhur İstanbul manzarasına doyabilirsiniz. 

5- Mısır Çarşısı

İstanbul’da kendinizi tam anlamıyla turist olarak hissetmek istiyorsanız yolunuz mutlaka Eminönüne’de düşmüştür. Burada gitmeniz gereken en önemli nokta ise Mısır Çarşısı. 6 farklı kapısı ve 90’dan fazla dükkanı ile yüzyıllar boyunca ticaretin hüküm sürdüğü bu çarşı bugün hem bir turistik mekan olarak hemde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir gezi noktası. 

6- Haydarpaşa Garı

Nice ayrılıkların ve kavuşmaların şahidi olan Haydarpaşa tren garı Anadolu yakasında bulunan en önemli tarihi noktalardan bir tanesi. İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıç noktası olan bu gar hem tarihi doku bakımından hem de mimarı bakımdan ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi. 

7- Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı Devleti’nin son yıllarına ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin’de ilk yıllarına şahitlik eden bu muhteşem yapı Beşiktaş ilçesinde İstanbul’a ayak basan herkesin görmesi gereken büyüleyici bir yer. İçerisinde bulunan farklı müzelerle beraber hem bahçesi hem de camisiyle sizi içine alacak bu tarihi sarayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

8- Pierre Loti Tepesi

Eyüp semtinde Haliç manzarasıyla sizi karşılayan bu tepe sakinliği ve İstanbul’un muhteşem manzarasıyla size huzur verecek bir ortam. İsterseniz bölgede bulunan teleferik ile kısa bir tur yaparak yüksekten bu manzaranın tadını da alabilirsiniz. 

9- Kız Kulesi

İstanbul’un en romantik duraklarından biri, aşıkların vazgeçilmez noktası Kız Kulesi’ni listeye almazsak olmaz. Salacak yakınlarında tarihi milattan öncesine dayanan bu efsanevi yapı bugünde hala önemini korumaktadır. İster kahvaltılarda ister akşam yemeklerinde özel günlere eşlik edecek harika bir yapıyı sizde mutlaka görmelisiniz. 

10- Atatürk Arboretumu

Tarihi ve kültürel güzellikleri dışında iki kıtayı birleştiren İstanbul aynı zamanda doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan bir şehir. Listemizin sonundaki lokasyonunu da bu doğrultuda seçerek güzel bir kapanış yapmak istedik. 1982 yılından beri mutlaka tüm gezi listelerinde adını gördüğünüz bu yer aynı zamanda 1500’ü aşkın farklı çeşitte bitkilerle açık hava müzesi olarak da hizmet vermektedir.

Hızlı Teklif Al